W październiku br. weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Oznacza to, że w polskim systemie prawnym pojawiło się nowe pojęcie, tzw. grupa spółek. Czym ona jest? Kto i kiedy może ją utworzyć? I co najważniejsze, na co pozwala uczestnictwo w takiej grupie?
Powszechnie w obrocie
Mimo iż przepisy ustawy nie posługiwały się pojęciem „grupy spółek”, było i nadal jest ono obecne w obrocie. Dobrym przykładem może być tutaj Grupa PZU, czy Grupa PKP Orlen.
Grupa spółek to nic innego, jak główna spółka dominująca oraz jedna bądź więcej spółek zależnych. Każdy z członków powinien kierować się wspólną strategią – dla dobra wspólnego interesu (tzw. interesu spółek). Spółka dominująca pełni rolę jednolitego kierownictwa, w zgodzie z przepisami oraz uchwałą o uczestnictwie w tejże grupie.
Aby grupa spółek mogła podjąć działalność:
- spółka zależna musi podjąć uchwałę zgromadzenia wspólników o uczestnictwie w grupie z dominującą spółką;
- musi być 3/4 głosów za uczestnictwem;
- musi myć również dokonany wpis/wzmianka o uczestnictwie w grupie spółek w rejestrze KRS.
Dla kogo jest grupa spółek? Kto może ją utworzyć i kiedy?
Grupę spółek może utworzyć dominująca oraz zależna spółka – podmiot kapitałowy. Przy czym spółki te powinny mieć jedną wspólną strategię dla realizacji własnego interesu. Spółka dominująca powinna sprawować kierownictwo. Warto również wspomnieć, że w takiej grupie mogą również uczestniczyć podmioty zagraniczne – wyłącznie w formie dominującej.
O uczestnictwie w grupie spółek należy poinformować sąd rejestrowy. Takiej informacji powinni udzielić wszyscy jej członkowie, czyli zarówno grupa dominująca, jak i grupy zależne.
Benefity uczestnictwa w grupie spółek
Na co pozwala uczestnictwo w grupie spółek? Przede wszystkim:
- kierować się wspólnym interesem zgromadzenia;
- nie ponosić odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wykonaniem polecenia wiążącego;
- wspólnikom zwrócić się do sądu rejestrowego z wnioskiem o zbadanie rachunkowości przez firmę audytorską;
- powoływać się na działanie w określonym interesie spółek;
- domagać się zaspokojenia wierzytelności i wiele innych.