baner candyweb

Uniknij kłopotów! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podatku CIT

Uniknij kłopotów! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podatku CIT

Płacenie podatków nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, a unikanie opodatkowania lub niezapłacenie go w terminie wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Dlatego warto posiadać wiedzę, czym jest podatek CIT, kto musi go płacić, ile wynoszą jego stawki i do kiedy należy złożyć roczne zeznanie o wysokości dochodu.

CIT jest podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jego podatnikami są:

  • Osoby prawne, takie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, fundacje, stowarzyszenia oraz spółdzielnie.
  • Spółki kapitałowe znajdujące się w procesie organizacyjnym.
  • Jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, jak wspólnoty mieszkaniowe czy placówki oświatowe, z wyjątkiem spółek niebędących podatnikami CIT.
  • Spółki jawne, które mają swoją siedzibę lub zarząd w Polsce, pod warunkiem, że wspólnikami tych spółek nie są wyłącznie osoby fizyczne i spółka nie dostarczyła informacji o podatnikach podatku CIT i PIT, posiadających prawa do udziału w jej zyskach.
  • Spółki komandytowo-akcyjne i spółki komandytowe, które mają swoją siedzibę lub zarząd w Polsce.
  • Podatkowe grupy kapitałowe, które są zarejestrowane w urzędzie skarbowym i składają się z co najmniej dwóch spółek prawa handlowego z osobowością prawną, funkcjonujących w związkach kapitałowych oraz spełniają określone warunki.
  • Spółki niemające osobowości prawnej, ale mające swoją siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w nim opodatkowaniu od całego swojego dochodu, niezależnie od miejsca jego osiągania.

Stawki podatku dochodowego od osób prawnych

Stawki CIT wynoszą 19% podstawy opodatkowania, a także – dotyczące tylko niektórych podmiotów – 9% podstawy opodatkowania w przypadku przychodów innych niż z zysków kapitałowych. Z niższej stawki podatku CIT mogą skorzystać tylko dwie grupy podmiotów spełniających określone warunki. Do pierwszej z nich należą mali podatnicy, którzy powinni spełnić dwa określone warunki:

  • wartość przychodu ze sprzedaży brutto (razem z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 2 mln euro, przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł;
  • przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły netto kwoty 2 mln euro, przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku danego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł (przeważnie będzie to 2 stycznia danego roku).

Druga grupa to firmy, które rozpoczynają swoją działalność, przy czym mogą to zrobić tylko w pierwszym roku podatkowym.

Do kiedy należy złożyć CIT?

Roczne zeznanie o wysokości dochodu (lub straty) należy złożyć i zapłacić podatek do końca trzeciego miesiąca następnego roku, czyli w przypadku kiedy podatnik ustalił, że rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym jest to 31 marca następnego roku.

Oprócz tego należy pamiętać o tym, że w ciągu roku podatkowego nie składa się deklaracji podatkowej, tylko wpłaca zaliczki. Należy to robić do 20. dnia każdego miesiąca, a w przypadku podatników korzystających ze stawek kwartalnych do 20. dnia każdego dnia, który jest po kwartale, za który wpłaca się zaliczkę. Poza tym należy pamiętać, że przy podatku CIT prowadzi się pełną księgowość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *